Najlepszy procesor w smartfonie
Wybór smartfona w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem za sprawą co raz o nowszych rozwiązań technologicznych. W charakterystyce urządzenia wyeksponowane są zazwyczaj parametry takie jak: wielkość i rozdzielczość ekranu, ilość pamięci RAM, pojemność baterii oraz specyfikacja aparatu. Informację o jednym z ważniejszych elementów – procesorze – często są mniej widoczne, a to właśnie jego rodzaj determinuje wydajność i stabilność pracy smartfona. Na rynku dostępnych jest kilka grup procesorów. W dzisiejszym wpisie przybliżymy najpopularniejsze z nich.
Qualcomm
W większości marek możemy spotkać procesory Snapdragon Amerykańskiego Koncernu Qualcomm. Przedsiębiorstwo z San Diego jest liderem rynku procesorów do urządzeń mobilnych. Przyczyniła się do tego polityka firmy, która zasłynęła z wprowadzania wielu nowoczesnych rozwiązań, np. quick charge; oraz udostępniania źródeł dla programistów umożliwiających tworzenie alternatywnego oprogramowania. W asortymencie firmy Qualcomm znajdziemy procesory Snapdragon z 3 cyfrowymi oznaczeniami. Pierwsza cyfra oznacza wydajność – im wyższa tym jest on wydajniejszy; druga cyfra oznacza generację, zaś trzecia oznacza kolejne ulepszenie lub alternatywną wersję.
W tegorocznych modelach próżno szukać modeli ze Snapdragonem 2xx. Producenci do tańszych smartfonów wybierają bardzo często Snapdragona 450, którego możemy spotkać między innymi w Samsungu Galaxy J8, Samsungu Galaxy A6 PLUS czy Huawei Honor 7C. W średniej półce cenowej bardzo często stosowanym i polecanym jest Snapdragon 625, którego możemy spotkać w Asus ZenFone 3, Lenovo S5, Meizu M6 Note, Xiaomi Redmi 6 Pro. Słynie z energooszczędności i stabilnej pracy. Nie inaczej jest z procesorami Snapdragon 8xx, na czele z 845, który króluje w rankingach wydajności i zaliczany jest do lidera flagowych smartfonów z Androidem. Spotkać go możemy między innymi w Sony Xperia XZ3, ZTE Axon 9 Pro, Oneplus 6T, HTC Exodus 1, Google Pixel 3.
Apple Fusion & Apple Bionic
Pisząc o procesorach i wydajności nie możemy zapomnieć o Gigancie z Cupertino i stosowanych w Apple iPhone procesorach Apple Fusion oraz Apple Bionic. Przełomowym procesorem, o którym na pewno warto wspomnieć był A7, który był pierwszym 64-bitowym procesorem zastosowanym w smartfonach, między innymi w Apple iPhone 5S. Kolejne generacje zyskiwały na taktowaniu i energooszczędności. Apple A8 został wprowadzony wraz z premierą telefonów iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus we wrześniu 2014 roku. Według informacji Apple miał być o 50% bardziej wydajny w zadaniach graficznych niż poprzednik i zoptymalizowany w kwestii poboru energii - o 50% mniejszy. Kolejnym dużym krokiem było zaprezentowanie Apple A10, który jako pierwszy procesor z Cupertino zyskał 4 rdzenie. Znalazł zastosowanie w Apple iPhone 7 oraz Apple iPhone 7 Plus.
Exynos & Kirin
Na rynku kolejnymi silnymi graczami w kwestii procesorów jest Samsung oraz Huawei. Pierwszy z nich, w swoich urządzeniach korzysta z procesorów Exynos opartych na architekturze ARM. Od strony technicznej topowe Exynosy, w które wyposażone są chociażby modele Samsung Galaxy S9 Plus i Samsung Galaxy Note 9, są zbudowane z czterech autorskich rdzeni oraz czterech energooszczędnych. Ciekawostką jest, że Samsung sprzedaje Galaxy S8 i S8 Plus z dwoma różnymi procesorami, w zależności od wybranego rynku – Exynos 8895 lub Snapdragon 835. Jednakże oba procesory oferują praktycznie taką samą funkcjonalność i wydajność. Zbliżona sytuacja ma miejsce w przypadku firmy Huawei, która korzysta również z rozwiązań Qualcomma w smartfonach z niższej półki, zaś z autorskich procesorów Kirin we flagowcach. Przykładem może być Kirim 970 z Huawei P20, który należy do jednych z najwydajniejszych procesorów do urządzeń mobilnych na świecie. Procesor składa się z ośmiu rdzeni, bezproblemowo wykonuje wszystkie standardowe zadania oraz sprawnie radzi sobie ze sztuczną inteligencją. Doczekał się już oczywiście następcy – procesora Kirin 980, którego znajdziemy w Huawei Mate 20 Pro.
MediaTek
Kończąc warto wspomnieć o firmie MediaTek, która tworzy udaną rodzinę procesorów Helio – MT, P oraz X. Mimo, że oferują gorsze moduły łączności, a firma nie udostępnia źródeł dla programistów umożliwiających tworzenie alternatywnego oprogramowania produkty Tajwańczyków cieszą się sporą popularnością. Znajdziemy je między innymi w produktach chińskiego Meizu oraz niektórych smartfonach marki Sony.
Podsumowując dobrze byłoby jednoznacznie określić, który procesor jest najlepszy. Naszym zdaniem najlepszy to taki, który w pełni spełnia oczekiwania użytkownika.